Dental Tribune Iran

بهتر است تهیه آمار حوزه سلامت برعهده ناظران بی طرف گذاشته شود

December 23, 2017

سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان ، یک متخصص دندانپزشکی کودکان و عضو انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه آمارهای دقیقی درخصوص حوزه سلامت کشور وجود ندارد، گفت: بهتر است تهیه اینگونه آمارها به دانشگاه ها به عنوان ناظران بی طرف سپرده شود تا پس از رصد و پایش دقیق آن را اعلام کنند

به گزارش دنتال تریبون ( تریبون دندانپزشکی ) به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، دکتر سیدجلال پورهاشمی روز چهارشنبه در نشست خبری سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت کشور اظهار کرد: وزارت بهداشت کارهای اجرایی در زمینه پیشگیری را انجام می دهد البته نمی توان وظیفه پیشگیری را تنها برعهده دولت و وزارت بهداشت گذاشت گرچه در دوره جدید وزیر بهداشت نگاه ویژه ای به حوزه سلامت کشور دارند و امیدواریم آثار این توجه را ببینیم . وی با تاکید بر نقش آموزش و پیشگیری در این حوزه افزود: «سلامت دهان و دندان سال ها است که در کشور مورد بحث است اما در زمینه پیشگیری به نتیجه نمی رسد. پورهاشمی به نقش دانشکده ها و انجمن های دندانپزشکی در راستای پیشگیری از بروز بیماری های دهان و دندانی در کشور در کنار نهادهای مسئول و سیاستگذار اشاره کرد و گفت: در اساسنامه دانشکده های دندانپزشکی از حفظ سلامت دهان و دندان مردم نام برده شده و در اساسنامه انجمن های دندانپزشکی یکی از وظایف انجمن ها حفظ سلامت دهان و دندان است و در سوگندنامه دندانپزشکان نیز این مساله آورده شده و دندانپزشکان سوگند یاد می کنند که در راستای حفظ سلامت دهان و دندان جامعه کوشا باشند.

وی افزود: در واقع حفظ سلامت دهان و دندان اولین در مسیر پیشگیری است و وظیفه اصلی وزارت بهداشت حفظ سلامت مردم از جمله سلامت دهان و دندان جامعه است. پورهاشمی ادامه داد: انجمن دندانپزشکان تصمیم گرفته است که بحث سلامت دهان و دندان را به عنوان نهضت پیشگیری در راستای حفظ سلامت دهان و دندان جامعه مطرح کند و امیدواریم این حرکت نوینی در کل کشوری باشد و از همه دست اندرکاران حوزه سلامت دعوت می کنیم که تلاش هایشان را معطوف به این مساله کنند. وی درخصوص وضعیت سلامت دهان و دندان در کشور گفت: مطالعات نشان می دهند که افرادی در کشور هستند که حتی یک بار هم در زندگی خود مسواک نزده اند؛ این مساله نشان دهنده اهمیت موضوع آموزش در این زمینه دارد. پورهاشمی افزود: باید پیشگیری را از کارهای ساده آغاز کنیم و آموزش ساده ترین و کم هزینه ترین اقدام در این زمینه است؛ بودجه وزارت بهداشت آنقدر نیست که به همه مردم خدمات سلامت را به طور یکسان ارایه دهد بنابراین باید این بودجه بیشتر برای افراد در معرض خطر هزینه شود. ما پیشنهاد می کنیم که ارزیابی خطر شود و گروه هایی که در معرض خطر بیماری های دهان و دندان هستند شناخته شوند و خدمات ویژه حوزه سلامت را روی این گروه ها متمرکز کنیم. سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت همزمان با دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی در روزهای ۱۹ تا ۲۲دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2020 - All rights reserved - Dental Tribune International